علم تركيا

Tyrkisk flag

  • Post last modified:juli 11, 2022
  • Reading time:8 mins read
  • Post category:Kultur

Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır, ortasında yıldız ve hilal ile kırmızı renkten oluşan Türk Bayrağı halk birliğinin önemli bir sembolüdür.

İstiklal Marşı’nda Türk bayrağı Albayrak ve Alsancak olarak anılıyor.

Türkiye bayrağı

Türk Bayrağının Tarihi

Türkiye bayrağı, 1844 yılında Tanzimat döneminde Sultan Abdülmecid döneminde resmen imparatorluk bayrağı olarak kabul edilen Osmanlı bayrağınının bir uzantısıdıdır.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında ilanından sonra, Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’nın son bayrağını benimsemeye karar vermiştir.

Bayraktaki hilalin ve yıldızın kökleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin gördüğü bir rüyaya dayanmaktadır.

Hikayeyeye göre Osman Gazi, karısının babasınının göğsünden ayın dolunay olana kadar gökyüzünde yükseldiğini görmüştür.

Hikaye, dolunay olduktan sonra ay’ın Osman’ın göğsüne indiğini anlatıyor. Sonra, dağların gölgesi altında olduğu gibi Nil, Dicle, Fırat ve Tuna nehirleri gövdesinden çıkarken, bu ağacın yaprakları bir anda rüzgarın İstanbul’a götürüldüldüğü kılıçlara dönüüşmüştü.

Diğer kaynaklara göre hilal ve yıldız Ramazan ayınının ve İslam sembolleri olduğunu gösterir.

Ayrıca oku: Enderun Mektebi nedir

Türkiye bayrağı

Türk Bayrağı Kanunu

Türk bayrağındaki geometrik ölçüleri ve kırmızı rengin derecesini yasal olarak belirleyen Türk Bayrak Kanunu 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkarılmıştır.

Türk bayrağı yasasasınının temel amacı, Türk bayrağını yırtılmış, eksik, yamalı, kirli, soluk, buruşuk veya hak ettiği manevi değere zarar verecek herhangi bir şekilde kullanmak yasadışışı olduğu için, bayrağa saygı ve hürmet sunmaktır.

Resmi amaçlar dışında herhangi bir amaçla bayrağın masalara veya sahneye konulması veya örtü olarak kullanılması da yasaktır.

Bayrağı oturacak, ayakta duracak yerlere yerleştirmek ya da tam üniforma olarak giymek kesinlikle yasaktır.


Türk Bayrağının Boyutları

Hilal iç ç çemberininin iki ucunu birbirine bağlayan dikey çizgi arasındaki mesafenin (sol kenar) ile Türk bayrağınının aşağıdaki şartnamelerinde yer alan Türk bayrağı kanununun metni 279 x 800 G = 0.34875 G; Dolayısısıyla yıldızın sol noktası bu çizginin yaklaşık 0,0154 G gerisindedir.

Türk bayrağınının boyutları

Türk Bayrağının Kullanımı

Türk bayrağı, Cumhuriyet Bayramı ve Zafer Bayramı gibi bayramlarda ve milli günlerde bol miktarda görünür, bayrak şehitlerin ve önde gelen devlet görevlilerinin cenazelerinde de kullanılır.

Bayrak, mirası ve tarihi nedeniyle halk tarafından büyük saygı duyulan Türkiye’de milli birliğin temel bir sembolüdür.

Türk Bayrağınının Resimleri

Türk bayrağındaki hilal ve yıldız neyi temsil ediyor

Bazı kaynaklara göre hilal ve yıldız, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin rüyasına bir göndermedir.