/ /

Kutahya: Un ghid cuprinzător 2021

Kutahya este o provincie și un oraș din Turcia, situat în regiunea Anatolia centrală a Turciei.

Kutahya nu este cel mai ușor de vizitat. Pentru majoritatea călătorilor, este un pic în afara traseului bătătorit și nu are niciunul dintre siturile majore pe care le puteți găsi în Istanbul sau Ankara. Dar dacă sunteți în căutarea a ceva diferit de toate celelalte locuri turistice din Turcia, atunci Kutahya ar putea fi următoarea dvs. destinație! Acest ghid vă va oferi tot ce trebuie să știți despre acest oraș unic și frumos.

Kutahya

Istoria lui Kutahya

Kutahya a înflorit pe măsură ce călătorii de peste tot veneau să viziteze acest oraș antic.

Kütahya, în centrul Turciei, are o istorie îndelungată. De-a lungul secolelor, a fost condus de numeroase civilizații, printre care hitiții, frigienii și, mai recent, otomanii.

Deși hitiții au fost primii care s-au stabilit în Kütahya, nu au fost singurii. A existat o istorie a așezărilor de cel puțin 4500 de ani înaintea lor!

Istoria timpurie a Kütahya

Orașul Kütahya a fost fondat în jurul anului 1200 î.Hr., pe baza unor indicii dintr-un text hitit și a unei inscripții a lui Tuthaliya.

Perioada hitită-frigiană

Kütahya a fost localizată în perioada hitită în partea de est a Assuva, aproape de granița statului hitit. Potrivit Antichității, provincia este împărțită între Frigia și Mysia.

Numele lui Kutahya

Surse antice, monede și inscripții numesc Kütahya „Kotiaeion”.

Strabon, celebrul geograf antic, spune că acest nume înseamnă „Kotys”.

Turcii au numit-o Kütahya după numele vechi.

Istoria Kutahya

Bizanțul

În Kütahya, romanii au cucerit multe orașe mici. Kütahya astăzi, Cadi în Gediz, Synaus în Simav, Ti-beriopolis în Emet, Simav Boasköy, Soa Altnta și Aizanoi. Impozitele lor s-au dus la centru, dar restul au fost destinate dezvoltării urbane.

Kütahya a rămas în Imperiul Roman de Est după 395. (Bizantin). Kütahya, un important centru episcopal, a crescut rapid și a devenit un oraș fortificat. Templul lui Zeus a devenit biserică, la fel ca mulți alții din provincie.

Era Seljuk

După bătălia de la Manzikert din 1071, împăratul bizantin Romanos Diogene a fost adus la castelul Kütahya și condamnat la moarte.

O milă legată la ochi pe străzile orașului a fost pedeapsa pentru acțiunile sale din timpul bătăliei. După ce a capturat Znik de la bizantini în 1075, Kutalmșolu Süleyman Șah a atacat Kütahya doi ani mai târziu.

Kütahya, capturată de către Bizanț în 1097, a fost recucerită de către selgiucizi în 1182. Selgiucizii anatolieni au recâștigat controlul asupra Kütahya în 1233, când Alaeddin Keykubad a reunificat țara sub conducerea lui Alaeddin Keykubad. Hdrlk Masjid din Kütahya, baia și moscheea Yoncal, moscheea Balkl și Madrasa sunt lucrări selgiuciade.

Germiyanids

Tribul Germiyanidsu a sosit în Anatolia în 1230 sub conducerea lui Alaaddin Keykubad I și i-a ajutat pe selgiucizi să lupte împotriva lui Baba Shak, în timp ce se confruntau și cu presiunea mongolilor. Confruntându-se cu o amenințare din ce în ce mai mare, s-au mutat spre nord, stabilindu-se mai întâi lângă Köseda, dar au pierdut-o în fața mongolilor în 1243. Migrația i-a dus mai departe, în Turcia Centrală, din cauza situației nefavorabile cu mongolii care controlau acum ceea ce este acum Irakul.

Statul selgiucid anatolian s-a prăbușit în 1277, iar Germiyanolu a devenit cel mai puternic ducat din Anatolia de Vest.

Süleyman Șah de germiyanoullar a donat otomanilor Kütahya, Simav, Emet și Tavșanl ca zestre pentru fiica sa Devlet Hatun. Din 1381 până în 1389, sultanul otoman Yldrm Bayezid a condus Kütahya.

History of Kutahya

Era otomană

În 1429, Kütahya avea un Sanjak în imperiul otoman. Fiii lui Kanuni, Sehzade Bayezid (1542-1558) și Sultanul II. Selim (1558-1566), au fost guvernatori ai Kütahya în 1451.

Din cauza separatismului safavizilor din Anatolia, revolta Ahkulu s-a extins la Kütahya în 1511. Evenimentele notabile din 1833 au fost ocuparea Kütahya de către Ibrahim Pașa și plecarea sa prin Tratatul de la Kütahya. Fântâni frumoase, poduri, moschei, madrasa, hanuri și băi în Kütahya.

Arta faianței, care datează de la selgiucizi, a atins apogeul în această perioadă. 13 iulie 1766, Fincanclar Tradesman Agreement Kütahya

Kütahya l-a găzduit pe Lajos Kossuth, liderul mișcării pentru independența Ungariei, și alți 56 de refugiați între 1850 și 1851. Casa Kütahya a lui Lajos Kossuth a devenit muzeu în 1982.

Lupta națională

Kütahya este un punct major al luptei naționale turcești. Lupta pentru independență a republicii s-a desfășurat în mare parte în provincia Kütahya.

A început pe 20 septembrie 1919. Căpitanul Smet, căpitanul Süleyman și Mülazm Tahsin au fondat Organizația Kuva-i Milliye în Kütahya. Maiorul Nüzhet Bey a preluat conducerea. Kütahya a fost eliberată de 350 de persoane conduse de Smail Hakk Bey, prima victorie a Luptei Naționale.

La 6 august 1920, Mustafa Kemal a inspectat Regimentul Național și a plecat din Kütahya cu o recomandare scrisă de mână către guvernatorul Said Bey.

Kütahya a fost eliberată pe 30 august, Gediz pe 1 septembrie, iar Emet și Tavșanl pe 3 septembrie. Armata turcă a reușit să arunce cu succes armata greacă în mare la Izmir, la 9 septembrie.

Geografia Kutahya

Kutahya are o suprafață de 2.484,16 km2 și o populație de 573.267 de locuitori la recensământul din 2000. Kutahya are o altitudine cuprinsă între 400 și 600 de metri deasupra nivelului mării.

Pe marginea sudică a Câmpiei Kütahya, Kütahya a fost fondată pe flancul nordic al Muntelui Yellice (fostul Acemda).

Tavșanl leagă Kütahya de Bursa (regiunea Marmara) și Balkesir în vest, avdarhisar și Gediz în sud-vest, Konya și coastele mediteraneene în sud-est, și Eskișehir și Bilecik în nord-est.

Economia din Kutahya

Conform rezultatelor Sistemului de înregistrare a populației pe bază de adrese (ADNKS) din 2012, populația din Kütahya este de 573.421 de persoane.

În timp ce orașele au o populație de 375.267 de persoane, orașele și satele au o populație de 198.154 de persoane. Orașul are o densitate a populației de 65,4 la sută, în timp ce satul are o densitate a populației de 34,5 la sută.

rezultatele ABPRS arată că centrul orașului are o populație de 248.054 de locuitori. Merkez, Tavșanl, Simav și Gediz sunt cele mai mari districte din punct de vedere al populației.

Cu apele sale termale, este o sursă de vindecare atât pentru turiștii locali, cât și pentru cei străini. Cea mai importantă ramură artistică din Kütahya este „fabricarea țiglelor”, care a devenit un simbol al provinciei și a introdus-o în restul lumii.

Centrele de turism termal, care tratează o varietate de boli, reprezintă, de asemenea, o sursă importantă de venit pentru localnici. Fabricarea ceramicii și a țiglelor în Kütahya a început odată cu frigienii și a continuat până în zilele noastre.

Agricultura Kutahya

Agricultura din Kütahya

Contribuția producției agricole și animale la economia Kutahya .

Majoritatea boabelor sunt însămânțate pe câmpiile fertile Kutahya. Cultivarea legumelor și a fructelor este, de asemenea, bine dezvoltată. Principalele produse agricole sunt grâul, orzul, porumbul, leguminoasele, sfecla de zahăr, fibrele de cânepă, guma și semințele de mac, cum ar fi semințele, cartofii și ceapa. Se cultivă și floarea-soarelui. Cultivarea legumelor, cum ar fi roșiile, vinetele și ardeii.

Industria produselorContribuția la economie (TL)
Animal1,287,523,000
Plante industriale85,552,383
Fructe160,347,200
Legume105,198,900
Culturi de câmp și furaje565,365,360
Plante ornamentale2,868
Total2,203,989,711

Prezența terenului și zonele de utilizare

UtilizareSuprafață (ha)Suprafața totală (ha)Raport cu suprafața totală (%)
Pământ cultural
Teren agricol irigat80,733346,35429
Teren agricol uscat265,621
Pământ necultivabil
Meadow-Passage84,370841.14671
pădure612,607
Alte144.169
Total1,187,500o sută

Zonele de existență și utilizare a terenului din provincia Kütahya pe baza districtelor

JudețulSuprafață agricolă (Ha)Suprafața agricolă totală (Ha)pădure și Heave (Ha)Meadow-Passage (Ha)Alte terenuri (Ha)Suprafața totală
(Ha)
AposUscat
centru75,22613,75861,468120,59321.42239,959257,200
Piatra aurie24.10511,69412,41126.12317,80022,47290,500
Aslanapa20.1023,04917,05337,9673,3304,50165,900
Cavdarhisar25,0679,71015,35727.0904.3062,63759,100
Domaniç12,3871.91710,47035,61011,4652,43861,900
Dumlupinar11,05888410,17415,8801,3212.24130,500
Emet19.6744,58715,08735,3002,50010,92668,400
Gediz38,3457,81530.53074,05013,99919,006145,400
Hisarcik9,7051,0888,61719,524153,75633,000
Pazarlar4.3385783.7603.2371,2005.62514,400
Simav50,84015,52435,31679,8603,72021,280155,700

Distribuția terenurilor agricole pe raioane în funcție de scopurile de utilizare

DistricteleSuprafața câmpului (Ha)Suprafata de legume (Ha)Zona de fructe (Ha)Plante ornamentale (Ha)Zonă necultivată
(Ha)
Zona neutilizată
(Ha)
Suprafața totală
(Ha)
centru63,59297131306.0704,28075,226
Piatra aurie20,8607815701,0501,96024.105
Aslanapa14,8311192103.1102.02120.102
Cavdarhisar15,363211105,9773,69525,067
Domanic7,82819426503,30080012,387
Dumlupinar6,966575807003.27711,058
Emet15,70143516503,370319.674
Gediz32.3651,62189703.01245038,345
Hisarcik8,3961912390864159,705
Pazarlar2.3541501,23504761234.338
Simav39,0391,5033,4480.54,8501,50050,840
Şaphane4,196561.48503951,8928,024
Tavsanli31.13961127706,9388.51847,483
Total262,6306.0078.5710.540.11228,534346,354

Situația irigației terenurilor agricole din provincia Kütahya pe districte

DistrictZonă
(Ha)
Zona agricolă
(Ha)
Total irigat
Suprafață (Ha)
Suprafață agricolă uscată (Ha)
centru257,20075,22613,75861,468
Piatra aurie90,50024.10511,69412,411
Aslanapa65,90020.1023,04917,053
Cavdarhisar59,10025,0679,71015,357
Domanic61,90012,3871.91710,470
Dumlupinar30,50011,05888410,174
Emet68,40019.6744,58715,087
Gediz145,40038,3457,81530.530
Hisarcik33,0009,7051,0888,617
Pazarlar14,4004.3385783.760
Simav155,70050,84015,52435,316
Şaphane25,1008,0242087,816
Tavsanli180,40047,4839,92137,562
Total1,187,500346,35480,733265,621

Lucrarea cu diamante și argint

Încadrarea, tensionarea, emailarea, creionarea manuală, craparea, openwork, bricheta foya, lustruirea, învechirea în nisip, realizarea dimensiunilor și turnarea sunt câteva dintre subsecțiunile de prelucrare a diamantelor. În perioada otomană, Küçük Bedesten (piața de purici) a fost un centru de vânzare de haine grele și de diamante.

Astăzi încă mai pot fi găsite maeștri cu diamante. Kütahya exploatează și prelucrează argint din cele mai vechi timpuri. Arginteria este, prin urmare, o ambarcațiune onorată de multă vreme. Munca se face în paralel cu studiile la Universitatea Dumlupnar-Altntaș Vocational High School, cunoscută și sub numele de filigorie.

Fabricarea plăcilor în Kütahya

„Fabricarea țiglelor”, care este simbolul orașului nostru și îl face cunoscut în întreaga lume, nu este doar cea mai importantă ramură artistică din Kütahya, ci și o sursă importantă de venit pentru oameni. Producția de ceramică, care a început la hitiții din Kütahya, a cunoscut îmbunătățiri continue până la sfârșitul perioadei otomane.

Kutahya Porcelain este una dintre cele mai importante companii din Kutahya, care operează și vinde o mulțime de produse ceramice și sfinte.

Industrie

Se industrializează rapid Kütahya. Numărul locurilor de muncă cu peste zece angajați se apropie de 100: există aproximativ 1200 de locuri de muncă cu mai puțin de zece angajați. Primul mare centru industrial din Kütahya a fost fabrica de zahăr, construită pe o suprafață de 700 de hectare și inaugurată la 5 septembrie 1954. Nitrogen Enterprises Factories a fost deschisă în 1961 și este una dintre cele mai mari fabrici de produse chimice din Turcia. Produce 500.000 de tone de sulfat de azot amoniu în fiecare an. De asemenea, produce explozibili pentru industria de apărare și amoniac pentru utilizare în instalațiile de refrigerare.

Turism în Kutahya

În Kutahya există o serie de moschei bine cunoscute, unele construite între secolele XIII și XV. Iată câteva dintre cele mai fascinante:
Marea Moschee (Ulu Camii), Moscheea Rotativă (Donenler Camii) și Moscheea Ishak Fakih.

Muzeele Muzeul Arheologic și Muzeul Ceramicii sunt recomandate pentru a vizita. Aceste muzee conțin o colecție mare de descoperiri arheologice și oferă informații despre istoria orașului din cele mai vechi timpuri până în prezent.

Există mai multe băi termale în oraș, dintre care Yoncali este cel mai bine luat în considerare. Băile termale și parcurile acvatice Eynal, băile termale Ilica, izvoarele termale din munții Murat și izvoarele termale Dereli se află, de asemenea, la distanță de mers pe jos.

Sport în Kutahya

Kütahya are echipe sportive care activează în diferite ramuri, cum ar fi fotbalul, baschetul, voleiul și handbalul.

Fotbalul este popular în Kutahya, Belediye Kütahyaspor este cea mai mare echipă din provincie.

Transport în Kutahya

Puteți lua un autobuz interurban către Kutahya din orice oraș din Turcia, care pleacă din stația de autobuz.

Kutahya are autobuze care vă pot duce oriunde în interiorul orașului sau în satele din provincie, în general.

Luând un taxi este, de asemenea, o altă opțiune de a vă deplasa prin Kutahya.

Există o gară care leagă Kutayha de Eskisehir și Izmir cu conexiuni la multe alte orașe de pe drum.

kutahya Train 1

Vremea în Kutahya

Kütahya este un oraș mic din Turcia, care are un climat incredibil. Verile sunt călduroase și uscate, cu furtuni ocazionale, dar iernile aduc zile friguroase, cu zăpadă care se îngrămădește pe acoperișuri. Primăvara este incredibil de frumoasă, deoarece ploaia cade pentru a face ca totul să fie din nou luxuriant pentru timpul verii.

Locuințe în Kutahya

Există o mulțime de opțiuni de locuințe diferite în Kutahya , unele dintre ele incluzând complexe de locuințe de vile.

Costul mediu al Kutahya pentru un apartament este de 15.000 USD.

Orașul are, de asemenea, multe opțiuni de închiriere, iar prețurile variază de la mare la mic, în funcție de locații.

Mâncare în Kutahya

Kutahya este renumită pentru unele mâncăruri faimoase, cel mai important fiind Gediz Tarhanası, care se produce în majoritatea caselor din Kutahya în fiecare toamnă ca sămânță de iarnă; este un nume persan. Deși „Terhane” este încă pronunțat, acum este citit ca Tarhana.

Acesta este definit de dicționar ca fiind un material de supă din bulgur sau aluat fermentat, uscat și prăbușit, care include roșii, ardei, ceapă, ierburi, lapte sau iaurt.

Gediz Tarhanası

Cimcik este, de asemenea, un aliment Kutahyan faimos care poate fi clasificat ca tip manti.

Cimcik, al cărui nume provine de la forma aluatului, este un fel de mâncare renumit din Kütahya. Particulele de aluat în formă de ravioli sunt gata să încapă 40 de bucăți într-o lingură. După ce aluatul este fiert, se servește și se savurează iaurtul și untul.

cimcik Kutahya Food

După felurile principale din meniul Kütahya, a venit timpul pentru supele locale. Sıkıcık Çorbası este un tip de supă, care este sănătoasă și satisfăcătoare, care are un rol important în bucătăria Kütahya și este descrisă ca un fel de magazin de vindecare.

Sıkıcık Çorbası, care provine din tarhan de sat și grâu bulgur, este una dintre cele mai delicioase supe din bucătăria turcească. Acest gust vă va uimi, și cu siguranță veți dori rețeta atunci când o veți încerca pentru prima dată. În timpul servirii, puteți să bateți iaurt și usturoi pe ea, să o turnați și să o savurați.

Supa este disponibilă și în restaurantele din centrul orașului, care servesc mâncăruri locale. Înainte de orele principale, supa plictisitoare vă va încălzi și vă va umple stomacul, mai ales în zilele reci de iarnă.

Sıkıcık Çorbası

Nu te poți ridica de la masă fără un desert pe lângă preparatele delicioase de la Kütahya. Unul dintre cele mai bune și mai sănătoase deserturi din Marea Egee este desertul de smochine cu lapte Sütlü İncir Tatlısı, unul dintre cele mai ușoare deserturi din Marea Egee, unde smochinele sunt consumate în mod obișnuit.

Smochinele au fost spălate și ținute în apă caldă. Smochinele curățate de codițe se taie în cuburi, se adaugă la laptele cald și se zdrobesc cu ajutorul unui blender de mână până se obține consistența. Piureul se împarte în boluri, iar particulele de tăiței se împrăștie peste el. Bolurile sunt apoi întinse și lăsate să stea timp de 3 ore la temperatura camerei. Deserturile fermentate se servesc reci, după răcire.

Desertul care rezultă din minunata armonie dintre smochine, lapte și tăiței este apetisant. În zilele de vară poate fi găsită în patiserii și cafenele, chiar dacă este în principal făcută în casă.

Sütlü İncir Tatlısı

Pentru ce este cunoscut Kutahya?

Kutahya a fost mult timp renumită pentru varietatea produselor sale de cuptor. Fie că doriți să cumpărați o bucătărie sau o baie nouă, merită să vizitați Kutahya!