Carpet Industry in Turkey

Tæppeindustrien i Tyrkiet… Din fulde vejledning 2023

  • Post last modified:december 18, 2022
  • Reading time:10 mins read
  • Post category:Økonomi

Tæppeindustrien i Tyrkiet er en af de bedste i verden, med en blanding af håndlavede tæpper af høj kvalitet og stor maskinel tæppeproduktion.

Størstedelen af den Tyrkiet maskinfremstillede tæppefremstilling foretages af virksomheder i Gaziantep. Andre provinser, hvor der produceres mange maskinfremstillede tæpper, kan nævnes Kayseri og Istanbul.

Tæppeindustrien i Tyrkiet

Tæppeindustrien i Tyrkiet

Tæppevævning er en af menneskehedens tidligste håndvæveteknikker. Tæppevævning går helt tilbage til årene før Kristus (Karahan, 1989). Det første tæppe blev vævet af tyrkiske stammer, ifølge historien om tæppevævning. Tæpper afslører ligesom historiske dokumenter den sociale og økonomiske struktur i den periode, hvor de blev fremstillet. Med industriens vækst i det 18. århundrede blev der indført vævemaskiner, og håndlavede tæpper kom ind i en afgørende periode. Således blev de traditionelle håndvævede tæpper i det osmanniske riges sidste fase erstattet af maskinvævede tæpper. Tyrkiet har gjort betydelige fremskridt inden for fremstilling af maskintæpper og tufttæpper i løbet af 2000’erne.

Tyrkiet har foretaget betydelige investeringer i maskinfremstillede tæpper, og eksporten af maskinfremstillede tæpper har været støt stigende siden 1990’erne.

Tyrkiet tæppebranche har flere fordele i tæppebranchen, f.eks:

  • Tyrkiet er et land, der producerer både uldgarn og syntetisk garn.
  • Det ligger tæt på de vigtigste markeder (Mellemøsten, Europa og de tidligere USSR-lande).
  • En kvalificeret og billig arbejdskraft har en kvalificeret arbejdskraft i produktionen af håndvævede tæpper. Det har erfarne folk i maskintæppebranchen.
  • Det har en liberal handelspolitik.
  • Den har en fleksibel produktion.
  • Den har en høj konkurrenceevne.
  • Det faktum, at tyrkiske tæpper er et vigtigt mærke.
  • Der lægges stor vægt på kvalitet, miljø og menneskers sundhed samt arbejdstagernes arbejdsvilkår.
  • Virksomheden har distributionskanaler, markedsføringsnetværk, effektive F&U-aktiviteter og anvendelse af automatiseringsbaseret teknologi.
  • Landet har en toldunionsaftale med EU og frihandelsaftaler med en række andre lande.

Eksporten af maskintæpper faldt noget som følge af den verdensomspændende recession i 2009. I mange år har Tyrkiet eksport af maskinfremstillede tæpper været blandt de industrier, der er blevet udvidet, og eksporten af maskinfremstillede tæpper steg fra 2010 til 2015.

Produktionen i tæppebranchen steg i første kvartal af 2016, faldt i andet kvartal og steg i tredje og fjerde kvartal af 2016. I dette scenario faldt værdien med 5 % til 1,6 mia. dollars, selv om antallet af maskinfremstillede tæpper ikke ændrede sig, og værdien faldt med 5 % til 1,6 mia. dollars. Som det fremgår af tabel 2.1, fortsætter den stigende tendens i produktionen i tæppesektoren i 2017. I 2018 steg den med 3 % i værdi og var 1,9 milliarder dollars værd. Eksporten af maskinfremstillede tæpper nåede den højeste værdi i tre år i 2018 med en enhedspris på 3,06 USD i 2018.

Eksporten af tyrkiske maskinfremstillede tæpper er en af de tyrkiske industrier, der har været i vækst i mange år. Eksporten af maskinfremstillede tæpper steg fra 2011 til 2014. I 2015 steg værdien dog med 14,8 % i forhold til året før.

Tyrkiske håndlavede tæpper

Eksporten af håndlavede tæpper fra landet følger et svingende forløb og stiger og falder uafhængigt af kriseperioderne. Tyrkiet eksport af håndlavede tæpper var på 133 millioner dollars i 2013, men eksporten er faldet løbende indtil 2019. Mellem 2011 og 2018 er Tyrkiet eksport af håndlavede tæpper faldet med 61 %. Som det fremgår af nedenstående tabel, steg den tyrkiske eksport af håndlavede tæpper i 2019 med 9,5 % på værdibasis til 56,1 mio. dollars sammenlignet med 2018.

I 2021 steg eksporten af tyrkiske håndlavede tæpper med 88,3 % i forhold til året før og beløb sig til 59,2 millioner dollars.

Tæppeindustrien mellem Tyrkiet og verden

I de seneste år er den globale handel med tæpper vokset betydeligt. Håndlavede tæpper, maskinfremstillede tæpper og tuftede tæpper håndteres i tre hovedgrupper inden for den globale tæppehandel. Der er forskelle i de forskellige tæppegruppers fremstillingsprocesser, priser, kundeprofil, anvendelse og markedsstruktur.

Med hensyn til produktion er maskintæppeforretningen koncentreret i Kina, Indien, Belgien, Tyrkiet, USA, Japan, Egypten og Iran.

Virksomheder i disse lande væver og tufter tæpper, der hovedsagelig er fremstillet af natur- og syntetiske fibre.

Balta i Belgien, Oriental Weaver i Egypten, Suminoe Textile i Japan, Beaulieu, Interface, Mohawk Industries og Shaw Industries i USA er blandt verdens største producenter af maskintæpper.

Med hensyn til salg og markedsføring var den samlede import af maskintæpper i 2015 på 13,4 mia. dollars, 13,3 mia. dollars i 2016, 14,3 mia. dollars i 2017 og 14,9 mia. dollars i 2018.

Tabel 2.1 Import af maskinfremstillede tæpper på verdensplan
Land20182019Ændre
(2018-2019)
Andel (2019)
USA1,742,2091,761,6061.10%25.80%
Tyskland492,634480,250-2.50%7.00%
Japan328,415310,656-5.40%4.50%
England312231309,143-1.00%4.50%
Saudi-Arabien246.145300,9400 22.3%4.40%
Frankrig271.604255,931-5.80%3.70%
Canada170.085181,5996.80%2.70%
Holland148.222171.21515.50%2.50%
Irak316,760158.271-50.00%2.30%
De Forenede Arabiske Emirater125,854134,4906.90%2.00%
Tyrkiet (52.)19,27518,431-4.40%0,30%
Samlet import fra de 10 største lande4,154,1594,064,101-2.20%59,40%
Andre2.696.1682,774,2832.90%40,60%
Import af verdensmaskiner til tæpper6,850,3276,838,384-0.20%100.00%

Tabel 2.1 viser, at USA, Tyskland, Japan, England og Saudi-Arabien er blandt de vigtigste lande med hensyn til den globale import af maskintæpper. Disse lande tegner sig for 46 % af den globale import af maskinfremstillede tæpper.

Tyrkiet er den største eksportør af maskintæpper i verden. Tabel 2.2 viser en rangordning af de lande, der eksporterer maskintæpper til hele verden.

Tabel 2.2 Verdens eksport af maskinfremstillede tæpper (1.000 $)
Land20182019Ændre
(2018-2019)
Andel (2019)
Tyrkiet 1,913,5692,129,58011.30%28.80%
Kinesisk1,390,9691,464,3505.30%19.80%
Indien840,781834,043-0.80%11.30%
Belgien662,681625,230-5.70%8.50%
Holland285,560296,7153.90%4.00%
Tyskland227,979216,278-5.10%2.90%
Sukkermajs27,755209,773655, 8%2.80%
USA190,724193,8821.70%2.60%
England145,484140,510-3.40%1.90%
Polen111,859108,694-2.80%1.50%
De 10 største lande i alt5,797.3616,219,0557.30%84.20%
Andre1,673,1521,163,232-30.50%15.80%
Eksport af verdensmaskiner til gulvtæpper7.470.5137,382,287-1.20%hundrede procent

Tyrkiet, Kina, Indien, Belgien og Nederlandene er de førende lande på verdensplan inden for eksport af maskinfremstillede tæpper. Tyrkiet kontrollerer ca. 29 % af markedet for tæpper, mens Kina kommer ind på andenpladsen (19,8 % markedsandel).

Det forventes, at den globale tæppefremstilling, som var på 42 milliarder dollars i 2019, vil vokse med ca. 4 % indtil 2030 med en markedsstørrelse på 65 milliarder dollars.

Kina er verdens førende producent af tæpper og tæpper med en markedsandel på 22,7 %, efterfulgt af USA med en markedsandel på 21 % og Tyrkiet med en markedsandel på 7 %.

Den globale produktion af tæpper forventes at vokse med 2,7 % om året i gennemsnit i USA, 7,8 % i Kina og 9,9 % i Tyrkiet indtil 2030.