Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül; ne bu şiddet, bu celal? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal... Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl. Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım. Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım, Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım. Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar, “Medeniyet” dediğin tek dişi kalmış canavar? Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın, Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın, Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın. Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı, Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı, Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı. Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Ruhumun senden İlahî, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli, Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli. O zaman vecd ile bin secde eder, varsa taşım, Her cerihamdan, İlahî, boşanıp kanlı yaşım, Fışkırır ruhumücerret gibi yerden naaşım, O zaman yükselerek arşa değer belki başım. Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal! Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal. Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal. Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl.
|

النشيد الوطني التركي

النشيد الوطني التركي “نشيد الاستقلال” هو النشيد الذي تم اعتماده رسميًا للجمهورية التركية في عام 1921، قبل تأسيس الدولة بنحو عامين ونصف.

كتب نشيد الاستقلال الشاعر التركي محمد عاكف آرصوي ولحنه عثمان زكي أنجور، ويتحدث النشيد عن معاني الاستقلال وفداء الوطن، وفضائل الأمل والتفاني.

النشيد الوطني التركي

نبذة عن النشيد الوطني التركي

يعتبر نشيد الاستقلال من أهم رموز الوحدة الوطنية في تركيا، فبجانب العلم التركي، يبجل الشعب النشيد بشكل خاص حيث تقام مسابقات للأطفال الأذكياء الصغار لقراءة النشيد في احتفالات شعبية.

يتم قراءة أول أبيات من النشيد في المدارس وفي المناسبات الرسمية، ويعتبر النشيد رمزًا للكفاح والنضال الوطني التركي للاستقلال وتحرير جميع الأراضي من الاحتلال.

تاريخ النشيد الوطني التركي

Pages ( 1 of 3 ): 1 23Read More »

Similar Posts